Contest Results

 

The 2016 annual Wessex Brass Band Association's `Open` Contest was a cold and sunny day, at the Life-Centre, Bournemouth, 11 bands were eagerly awaiting the result when Verwood Concert Brass were crowned Wessex Champions.  

Overall Wessex Champions

A fine performance by Verwood Concert Brass of Edward Gregson’s “Of Men and Mountains” drew praise from the adjudicator John Winterflood, ARCM, LGSM, to secure victory which put them in top place, their Conductor was Kevin Smith, who also took away The South Wilts Cup for his fine reading and interpretation of the score. In the March competition Hyde Band won playing Charles Anderson’s “O.R.B” whilst the lower section was won by Gosport Solent Brass playing “”Bramwyn” by John Carr.

Winning the Kevin Bolton Plaque for the Best Instrumentalist of the day, was the Solo Cornet player of Verwood Concert Brass, Elaine Close. The Tom Gomersall Memorial Cup for the best euphonium on the day was won by Graham Jones of Otterborne Brass and the Bass section of Verwood Concert Brass won the 'Arthur Spencer Trophy'. The Maurice Woods Trophy was won by Sonja Charters of Otterborne Brass, and The Stan & Barry Willis Cup for the best Trombone Section was won by Bournemouth Concert Brass. The James Winter Trophy for the best Percussion was awarded to Hyde Band. 

Championship Section:

The Verwood Concert Brass came away from the day having secured the winning band in the Championship Section under the auspicious eyes of their conductor, Kevin Smith, playing their own choice test piece of ‘Of Men and Mountains’. In second place was Bournemouth Concert Brass whose rendition of ‘Year of the Dragon’ by Philip Sparke brought a good response from the audience.   

First Section:

The Otterborne Brass directed by Melvin White, gave a strong performance of ‘Saga of Haakon the Good” by Philip Sparke to secure the prize from Hyde Band who came second with their rendition of “Variations on a Ninth” by Gilbert Vinter under the baton of Jonathan Lush-Camps. In third place came Wayne Langdon with the successful Michelmersh Silver Band who played “The Year of the Dragon” by Philip Sparke. 

Second Section:

A jubilant  Andover Town Band returned home celebrating their winning of the second section, with a well interpreted performance under the direction of Steve Large, they played “Essay’ by Edward Gregson. In second position was New Forest Brass under the direction of Ian Luxford playing  a well grafted performance of “Lake of the Moon” . 

Fourth Section:

This was once again won by the impressive Verwood Town Band, opting for a fine performance of 'Saint-Saens Variations” by Philip Sparke, conducted by Emma Button. In second place was Gosport Solent Brass playing “Four Little Maids” by John Carr. 

Unregistered Bands:

This new section was won with great excitement by Christchurch and Highcliffe Brass who played ”Divertimento” by Bryan Kelly. 

The Wessex Brass Band Association would like to thank all the bands who entered the competition and to congratulate all of the prize winners and winning instrumentalists. Thanks are also expressed to the helpers, supporters and families who had helped to make the 2016 event a success. Woodfalls Band had supplied the percussion for which they were warmly thanked.

There was a big thank you to Verwood Concert Brass who played a mini concert whilst the results were collated

 

Full Results  

(Own Choice Test Piece - March results in brackets)              

1. Verwood Concert  

2. Otterbourne (3) 

3. Hyde (1)

4. Michelmersh Silver (5) 

5. Bournemouth Concert (4)

6. Andover Town  

7. Sherborne Town (2) 

8. Verwood Town 

9. Gosport Solent (6)

10. New Forest  

11. Christchurch & Highcliffe (7)

W. Spinnaker Brass

 

 

 

 

 

Report & Results: 2015 Wessex Winter Contest                   


The Wessex Brass Band Association Winter Contest recently took place at the Life Centre in Bournemouth, where 18 bands took to the stage to perform their own-choice test piece selections in their bid to catch the ear of adjudicator Graham Jones.

Great day

It proved to be a great day for Verwood Concert Brass as the First Section West of England band rounded off an excellent year of contesting achievement by claiming victory thanks to their well worked performance of 'Dances & Arias' under the baton of Kevin Smith.

It was also helped by a fine 'Best Instrumentalist' contribution from principal cornet Elaine Close with their percussion section also picking up a section award as they claimed their third success of the season following wins at Oxford and Weston Super Mare.

Musical Medway

Championship Section Medway had to be content with second place despite Melvin White's lyrical take on 'Elgar Variations' winning him the 'Conductor with Best Musical Interpretation' award and picking up the 'Best Euphonium' award.

First Section West of England contenders Hyde rounded off the contest with a powerful take on 'Checkmate' to pip Sandhurst to third spot.

Fifth placed Andover Town left with the 'Best Second Section' honours in addition to cornet and trombone awards thanks to their performance of 'The Plantagenets', with Gillingham Imperial taking the Third Section honours with a welcome reprise of the classic 'Prometheus Unbound'.

Not outdone

Not to be outdone by their senior counterparts, Verwood Town took the Fourth Section honours with a classy rendition of 'Haslemere Suite' under the direction of Emma Button.

Full result:

Adjudicator: Graham Jones

1. Verwood Concert Brass (Kevin Smith)

2. Medway (Melvin White)

3. Hyde (Jonathan Lush-Camps)

4. Sandhurst Silver (Andrew Porter)

5. Andover Town (Steve Large)

6. Poole Borough (Chris Davis)

7. Swindon Pegasus Brass (David Mace)

8. New Forest Brass (Ian Luxford)

9. Michelmersh Silver (Dave Barringer)

10. Bournemouth Concert Brass (David Hayward)

11. Gillingham Imperial Silver (Jim Bennett)

12. Corsham (Colin Hogg)

13. A W Parker (Drybrook) (Joshua Ruck)

14. Verwood Town (Emma Button)

15. Bath Spa (Martin Perry)

16. Swindon Brass (Fran Cowley)

17. Spinnaker Brass (Mike Pennicote-Henrie)

18. Midsomer Norton & Radstock Silver (Joanne Sykes)

 

Best Championship Section: Medway

Best First Section Band: Verwood Concert Brass

Best Second Section Band: Andover Town

Best Third Section Band: Gillingham Imperial Silver

Best Fourth Section Band: Verwood Town

 

Best March (A Section): Medway Best March (B Section): Bath Spa

 

Conductor with Best Musical Interpretation: Melvin White (Medway)

Best Instrumentalist: Elaine Close (cornet) - Verwood Concert Brass

Best Euphonium: Medway Best Cornet: Sections 2-4: Adrian Wallace (Andover Town)

Best Trombone Section: Andover Town

Best Percussion Section: Verwood Concert

Brass Best Bass Section: Michelmersh Silver

 

 

 

 

 

2014 RESULTS - LIFE CENTRE BOURNEMOUTH

 

Results:

 Adjudicator: Paul Holland BMus (Hons)

 Own Choice Test Piece

 1. A W Parker (Drybrook)   (Josh Ruck)

 2. Michelmersh Silver Band (Melvin White)

 3. Bournemouth Concert (Nigel Taken)

 4. Verwood Concert Brass (Kevin Smith)

 5. Hyde (Jonathan Lush-Camps)

 6. Andover Town (Steve Large)

 7. Poole Borough  (Chris Davis)

 8. Ocean Brass (Edward March)

 9. Bath Spa (Dave Walker)

 10. Musikgesellschaft Muehlau (Martin Aregger)

 11. Corsham Band (Colin Hogg)

 12. Swindon Brass (Francis Cowley)

 13. Denmead Brass  (Estelle Flood)

 14. New Forest Brass (Ian Luxford)

 15. Verwood Town (Emma Brunton)

 16. Gillingham Imperial (Jim Bennett)

 17. Downton (Paul Williams)

 18. Chichester City (Tim Cooper)

 

March Competition

 1. Michelmersh Silver

 2. Verwood Concert Brass

 3. A.W.Packer (Drybrook)

 4. Poole Borough

 5. Hyde

 6. Musikgesellschaft Muehlau

 7. Denmead Brass

 8. Bath Spa

 9. Gillingham Imperial

 10. Ocean Brass

 11. Verwood Town

 12. Downton

 13. Chichester City

 Awards 

'Kevin Bolton Plaque'  - Best Instrumentalist  – Wayne Landen (Flugel Horn) – Michelmersh Silver

 'Tom Gomersall Memorial Cup' - Best Euphonium - Verwood Concert – Ian Harris

 'Maurice Woods Trophy' - Best 1st Section Solo Cornet player – Verwood Concert – Susan Johnson

 'Arthur Spencer Trophy' - Best Bass Section – A W Parker (Drybrook)

 'James Winter Trophy' - Best Percussion Section – Bournemouth Concert

 ‘Stan and Barry Willis Cup’ - Best Trombone Section – Michelmersh Silver

 'South Wilts Cup' - Best Conductor's Interpretation – Josh Ruck – A W Parker (Drybrook)

 

  

 

2013 RESULTS - LIFE CENTRE BOURNEMOUTH                                                                                                                                                                            

 

BAND No

BAND

TEST PIECE

CONDUCTOR

DRAW No

RESULT

MARCH

RESULT

TEST PIECE

SPECIAL AWARDS

     1

Andover Town Band

March - none        

The Dark Side of the Moon – Paul Lovatt-Cooper

Steve Large

2

 

----------

 

10

 

2

 

Bournemouth Concert Brass

March – Keighley Moor – Joe Cook

Journey to the Centre of the Earth – Peter Graham

 

 

Major David Barringer

WITH

 

 

DRAW

 

 

N

 

3

 

Corsham Band

March - none

Metropolis – Gordon Langford

 

 

Colin Hogg

14

 

-----------

 

11

 

 

4

 

A.W.Packer (Drybrook)

March – Army of the Nile – Kenneth J Alford

Purcell Variations – Kenneth Downie

 

 

Josh Ruck

4

 

3

 

7

 

 

5

 

Hyde Band

March – none

Pageantry – Herbert Howells

 

 

Helen Kinder

13

 

-----------

 

4

 

 

6

 

Michelmersh Silver Band

March – O.R.B. – Charles Anderson

Dances and Arias – Edward Gregson

 

Melvin White

8

 

2

 

2

 

 

7

 

New Forest Brass

March - none

Darkness Visible – Richard Grantham

 

 

Ian Luxford

11

 

-----------

 

13

 

 

8

 

Ocean Brass

March – The Australasian – W. Rimmer

California Legends – Bruce Broughton

 

J.Lush-Camps

5

 

5

 

5

 

 

9

 

Otterbourne Brass

March - none

Tallis Variations – Philip Sparke

 

Gareth Pritchard

6

 

 

 

3

 

 

10

 

Sandhurst Silver Band

March – Celebration by Ian McElligott

Diversions on a Bass Theme – George Lloyd

 

Ian McElliott

7

 

4

 

6

 

 

11

 

Shrewton Silver Band

March – The Bombardier – T J Powell

Kingdom of Dragons – Philip Harper

 

Michael Dunford

10

 

6

 

9

 

                  

12

 

Swindon Brass

March – Army of the Nile – Kenneth J Alford

The Dark Side of the Moon – Paul Lovatt-Cooper

 

Francis Cowley

3

 

7

 

12

 

 

13

 

Verwood Concert Brass

March - none

Connotations – Edward Gregson

 

Kevin Smith

1

 

-----------

 

8

 

 

14

 

Woodfalls Band

March – The Contestor by T J Powell

Of Distant Memories – Edward Gregson

 

Phil Randell

12

 

1

 

1

 

 

CLICK HERE for AWARDS and TROPHIES

 

  

 

 

Winter Contest 2012

BAND

No

BAND

DRAW  

No

RESULT

MARCH

RESULT

TEST PIECE

 4

 Corsham   Band

1

10

15

3

 Bream   Silver Band

2

7

13

10

 Ocean   Brass

3

2

7

 9

 New   Forest Brass

4

-

11

 8

 Hyde   Band

5

-

2

1

Andover Town Band

6

9

10

 15

 Weymouth   Concert Brass

7

-

14

 7

 Horsham   Borough Band

8

4

9

        6

 Gillingham   Imperial Band

9

8

5

      12

 Poole   Borough

10

6

4

 14

 Verwood   Concert Brass

11

3

3

2

 Bath Spa Band

12

5

12

 11

 Otterbourne   Brass

13

-

6

5

 Downton   Band

14

-

8

 13

 Swindon   Brass

15

-

16

 16

 Woodfalls   Band

16

1

1

 

Special Awards

James Winter Trophy – the best Percussion in All Sections  -  Hyde Band

 Arthur Spence – the best bass section   -   Woodfalls Band

 Maurice Woods Trophy – the best Cornet player (1st Section)  -  Hyde Band

 Tom Gomersall Memorial Cup – the best Euphonium player  -  Woodfalls Band

 Kevin Bolton Plaque – the best Instrumentalist of the day  -  Euphonium Woodfalls Band

 South Wilts Cup – the conductor judged to have the best musical interpretation of the score –  Paul Williams

                                                                                                                                                       Gillingham Imperial            

 

4th Section Results   -     

  3rd        Weymouth Concert            2nd    New Forest Brass                  1st    Andover Town Band

 (Andover Town, New Forest Brass, Swindon Brass, Weymouth Concert)

 3rd Section Results      -  

 3rd        Bream Silver Band              2nd     Downton Band                     1st    Gillingham Imperial Band

 (Bream Silver, Corsham Band, Downton, Gillingham Imperial Band)

 2nd Section Results   -     

 2nd       Ocean Brass                           1st   Otterborne Brass

 (Bath Spa, Ocean Brass, Otterbourne Brass)

1st Section Results  -    

3rd       Poole Borough Band              2nd   Verwood Concert Band         1st  Hyde Band

(Horsham Borough, Hyde, Poole Borough, Verwood Concert Brass)

Championship Section Results   -   

1st   Woodfalls Band

(Woodfalls)

Overall March Performance

1st  (Championship/1st Section) Woodfalls Band     1st     (2nd,3rd and 4th Sections) Ocean Brass

Overall Wessex Champions

1st     Woodfalls Band

 

 

 


 

Winter Contest 2011

 
 Championship Section      
  1st  Lydbrook (Wessex Champions)    
 2nd  Woodfalls    
       
 1st Section      
 1st Horsham Borough     
 2nd

Hyde 

   
 3rd Ocean Brass    
       
2nd Section      
 1st Swindon Pegasus    
 2nd Bath Spa    
       
3rd Section      
 1st Gillingham Imperial    
 2nd Corsham    
 3rd Weymouth Concert    
       
4th Section      
1st Andover Town    
2nd New Forest Brass    
3rd Wilton & District    
       
Special Awards      
       
James Winter Trophy for the best Percussion                     Lydbrook    
Arthurs Spence for the best Bass Section Lydbrook    
Maurice Woods Trophy for the best Cornet Player (1st Section) Horsham Borough    
Tom Gomersall Memorial Cup for the best Euphonium player Lydbrook    
Kevin Bolton Plaque for the best Instrumentalist of the day Lydbrook Solo Cornet    

South Wilts Cup for the conductor judged to have the best

musical interpretation of the score.

Horsham Borough    

  

 

 Youth Contest 2012

Past Results

2010 2009 2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 2000

Previous results will be added in due course 

 THE COMPETITION                                                                                                                                                                                  KEEPING SCORE

BAND No

BAND

TEST PIECE

CONDUCTOR

DRAW No

RESULT

MARCH

RESULT

TEST PIECE

SPECIAL AWARDS

     1

Andover Town Band

March - none        

The Dark Side of the Moon – Paul Lovatt-Cooper

Steve Large

2

 

----------

 

10

 

2

 

Bournemouth Concert Brass

March – Keighley Moor – Joe Cook

Journey to the Centre of the Earth – Peter Graham

 

 

Major David Barringer

WITH

 

 

DRAW

 

 

N

 

3

 

Corsham Band

March - none

Metropolis – Gordon Langford

 

 

Colin Hogg

14

 

-----------

 

11

 

 

4

 

A.W.Packer (Drybrook)

March – Army of the Nile – Kenneth J Alford

Purcell Variations – Kenneth Downie

 

 

Josh Ruck

4

 

3

 

7

 

 

5

 

Hyde Band

March – none

Pageantry – Herbert Howells

 

 

Helen Kinder

13

 

-----------

 

4

 

 

6

 

Michelmersh Silver Band

March – O.R.B. – Charles Anderson

Dances and Arias – Edward Gregson

 

Melvin White

8

 

2

 

2

 

 

7

 

New Forest Brass

March - none

Darkness Visible – Richard Grantham

 

 

Ian Luxford

11

 

-----------

 

13

 

 

8

 

Ocean Brass

March – The Australasian – W. Rimmer

California Legends – Bruce Broughton

 

J.Lush-Camps

5

 

5

 

5

 

 

9

 

Otterbourne Brass

March - none

Tallis Variations – Philip Sparke

 

Gareth Pritchard

6

 

 

 

3

 

 

10

 

Sandhurst Silver Band

March – Celebration by Ian McElligott

Diversions on a Bass Theme – George Lloyd

 

Ian McElliott

7

 

4

 

6

 

 

11

 

Shrewton Silver Band

March – The Bombardier – T J Powell

Kingdom of Dragons – Philip Harper

 

Michael Dunford

10

 

6

 

9

 

                  

12

 

Swindon Brass

March – Army of the Nile – Kenneth J Alford

The Dark Side of the Moon – Paul Lovatt-Cooper

 

Francis Cowley

3

 

7

 

12

 

 

13

 

Verwood Concert Brass

March - none

Connotations – Edward Gregson

 

Kevin Smith

1

 

-----------

 

8

 

 

14

 

Woodfalls Band

March – The Contestor by T J Powell

Of Distant Memories – Edward Gregson

 

Phil Randell

12

 

1

 

1